Утвърдил:
Заповед №20/15.09.2022 г.
ДЕЛЯНА КАРАИВАНОВА
Директор на ДГ №7 „Светулка“
СТРАТЕГИЯ
ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНАТА РАБОТА
В ДЕТСКА ГРАДИНА №7 „СВЕТУЛКА“
2022-2023 г.
гр. Стара Загора
УВОД
В периода на предучилищната възраст децата развиват знания, умения и отношения овладени както при общуването в семейна среда, така и посредством включването им в организираните форми на грижа и обучение.
Стратегията за възпитателната работа в Детска градина №7 „Светулка“ структурира политиките и мерките на институцията свързани с формирането на тези ключови компетентности у личността.
Възпитателната работа е неотменна част от образователния процес и това е заложено в Закона за предучилищното и училищното образование, в Наредба 13 за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование (2016 г.) и в Механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното образование. Пряка насоченост към възпитателна работа в образователните институции има в няколко цели и мерки в Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017-2021 г.
Стратегията регламентира създаване на условия за усъвършенстване на възпитателната среда чрез сътрудничество на заинтересованите страни – семейството и детска градина. Взаимодействието между семейството и образователната институция са от изключително значение,защото пред тези две възпитателни институции стои една обща цел – формирането личността на детето. Това сътрудничеството се изразява в стремежа на ръководство, родители и учители да работят съвместно, в разбирателство и толерантност за формиране на ценности и нагласи, национална идентичност, мотивация за учене през целия живот, толерантност и уважение, общо утвърдени ценности, формиране на адекватна самооценка, стимулиране и подкрепа на развитие на личните заложби на всяко дете.
Здравите основи на развитието на личността в ранното детство са предпоставка за пълноценното физическо, емоционално и поведенческо израстване и развитие в продължение на целия живот.
I. Анализ на възпитателната работа в ДГ №7 „Светулка“
Детското заведение като институция осъзнава мисията си да обучава, възпитава и социализира децата според държавните образователни изисквания и стандарти, в духа на българските традиции и общите човешки и демократични ценности. Възпитателната работа е заложена във всеки един режимен момент. Тя е продължителен и неспирен процес с огромна важност за израстването на достойно поколение.
Професионализмът и отговорността на педагогическия колектив допринася за постигане на високи компетентности у децата, под формата на регламентирани дейности дълбоко залегнали в Програмната система на образователната институция.
1. Формиране на културно – хигиенни навици при хранене, самообслужване, общуване, усвояване на умения за поддържане на ред и чистота, за здравословен начин на живот.
2. Иницииране и участие в иновативни програми и дейности с тематична насоченост, свързана с възпитанието.
3. Дейности, развиващи умствените способности на детето. Усъвършенстване на знания и умения, на базата на общото интелектуално съзряване, чрез които то се подготвя за съзнателно и целенасочено извършване на действия за контрол, оценка и самооценка.
4. Изграждане на представи за добро и лошо. Овладяване на определени правила за поведение, възпитаване на нравствени чувства, регулиращи поведението. Изграждане на морални ценности и черти на волята и характера.
5. Поставяне основите на организирано поведение. Формиране на качества с нравствено съдържание и обществена насоченост чрез колективна игрова, образователна и трудовата дейност. Целенасочено решаване на общи задачи, спазване на правила, удовлетвореност от постигнатите резултати. Възпитаване в трудолюбие, патриотизъм, родолюбие, организираност, положително отношение към труда на околните и осъзнаване на обществената значимост и удовлетвореност от свършената работа в полза на другите, чрез инициативи като:
Ø „Аз съм българин“;
Ø „Шествие 24 май;
Ø С почит към Апостола;
Ø Цветна градинка;
Ø При пожарникарите;
Ø Севместни дейности с организация „Зелени балкани“;
Ø „Родителско доброволчество“;
Ø „Седмица на четенето“;
Ø Участие в изложби на тема: „Моят любим приказен герой“ и др.
6. В детска градина „Светулка“ се реализира система за Превенция на насилието и тормоза, която създава условия за превантивна работа във всяка група.
Ø Чрез разнообразни дейности, методи и средства децата се запознават с различните форми на насилие и тормоз, възпитават се в уважение и толерантност към различните, формира се уважение към етническата, националната, културната, езиковата и религиозната идентичност на всеки гражданин. Формира се толерантност и уважение към правата на децата и хората с увреждания;
Ø Чрез подходящи теми в основните и допълнителните форми, се създава пространство, в което се говори открито за насилието и тормоза. Работи се за формиране на нагласи и социални умения за здравословно и ненасилствено общуване, решаване на конфликти чрез инициативите: Флашмоб „Ден на прегръдката; Участие в Национален конкурс „Магията на кукерската маска“; „ Приказкотерапия“ и др.;
Ø Чрез създаване на уютна и естетична среда в институцията, у децата се формира усет към красивото. Приучават се да го създават в своята дейност;
Ø Чрез художествено - естетически дейности реализирани в институцията и извън нея, от рано се развива естетическа възприемчивост и естетическо отношение към света. Формира се комплекс от способности, характеризиращи творческата личност. В досег с изкуството у децата се създава усет към красивото, желание за творчество, развива се речта, мисленето, съзнанието, чувствата, въображението и волята, чрез инциативи като: „Ден на отворените врати“, „Маратон на четенето“, „ В къщата на книгите“; „Театрализиране на приказки“ и др.
Ø Основополагаща е концепцията, че семейството и детската градина са две самостоятелни възпитателни системи и само съгласуваните, хармонични и балансирани усилия ще дадат положителен резултат за бъдещото развитие на детето. В детската градина е предоставената възможност на родителите да участват активно в дейността на институцията като: „Родителско доброволчество“, „Ден на отворените врати“, „Екскурзии, празници“, „Европейски ден на спорта“, „Седмица на бащата“, „Ден на Християнското семейство“, „Приказка за хляба“, „Заедно можем повече“, „Чаено парти“, посещения на музеи и др.
II. Стратегията се разработва върху идеите за:
2.1. Перспективна значимост и самоценност на детството;
2.2. Поощряване активността на детето и приобщаването му към националните и общочовешките ценности;
2.3. Интегрирането на националния опит и световната възпитателна практика.
III. Водещи принципи при реализиране на стратегията
3.1. Законосъобразност –съответствие на целите и предлаганите мерки на законите и подзаконовите нормативни актове.
3.2. Партньорство – възможно най-широко участие на всички организации и партньори в реализацията на политиките за възпитателната работа в образователните институции.
3.3. Координираност – осигуряване на взаимна обвързаност и съгласуваност на прилаганите мерки от страна на реализиращите ги субекти в образователните институции и техните социални партньори (културни институции, спортни организации, общински центрове и др.).
3.4. Съответствие – подбор на адекватно спрямо възпитателните цели, съдържание и методи за тяхното постигане, които да съответстват на изискванията за индивидуален прогрес и уважение към достойнството на личността.
3.5. Автономия – поставяне на акценти в дейността на образователната институция съобразно конкретни индивидуални и социални потребности, свързани с личностното формиране на децата.
3.6. Устойчивост на резултатите – осигуряване на трайно и дългосрочно въздействие за постигане на определената визия.
IV. МИСИЯ
Съхраняване уникалността на детството като основна ценност в педагогическата дейност. Акцентирайки върху специфичната индивидуалност и динамика на развитие на всяко дете, търсейки синхрона и хармонията във физическото, духовното, нравственото, социалното и интелектуалното развитие, да създадем пълноценна и готова личност за училище.
ВИЗИЯ
Утвърждаване на ДГ №7 „Светулка“ в образователна институция с европейско лице и значимост, разпознаваема в национален мащаб, отличаваща се с устойчиво и динамично развитие, конкурентно способна и предпочитана като партньор, съхраняваща националните ценности и традиции, но с иновативно и модерно мислене, в името на изграждане на малката личност – детето.
Стратегическа цел:
Качествен и ефективен образователно-възпитателен процес в съвременните социално-икономически условия, изграждащ личности с индивидуалност, с ценности, нагласи и мотиви за достойни граждани на нашето общество.
V. Оперативни цели:
· Повишаване качеството на образованието и създаване на условия за иновативна педагогическа дейност;
· Оптимизиране условията за квалификационна дейност на педагогическата колегия чрез популяризиране на добри институционални практики, традиции и иновации в областта на преподаването;
· Оптимизиране на възможностите на образователната институция да се превърне център за образователна, културна и социална дейност като атмосфера, дух и начин на мислене;
· Утвърждаване на създадената система за обмен на информация и сътрудничество със семейството, приемни училища и институциите, подпомагащи дейностите на детската градина. Утвърждаване на обществения съвет, като орган подпомагащ цялостната работа на детската градина;
· Обогатяване на материалната база и подпомагане творческата дейност на учители и деца, с възможност за прилагане на иновативни форми и методи на обучение и социализация.
VI. Насоки за работа при възпитателните взаимодействия:
Свързани с децата |
Свързани със семейната общност |
Свързани с педагогическите специалисти |
Формиране на личностни качества, умения, нагласи и мотиви за спазване на определени правила и регламенти в рамките на образователно –възпитателната институция и социалния живот. |
Разширяване системата за информираност със семейната общност, съобразно конкретните потребности на детската градина и възможностите на родителите. |
Реализиране на реалистични очаквания.
|
Преодоляване на агресията и възпитание в позитивни междуличностни отношения; съпричастност и взаимопомощ. |
Фокусиране към потребностите и силните страни на децата от членовете на семействата и от педагогическите специалисти.
|
Използване на разнообразни форми за подпомагане адаптирането на децата към изискванията на образователната среда |
Формиране на нагласи за приемане на различията между децата , основани на раса, народност, етническа принадлежност, произход, религия.
|
Стимулиране на взаимодействието със семейната общност.
|
Използване на разнообразни форми и методи за провокиране интереса на децата към книгата и и художествената литература |
Формиране на уважение към традиции и ритуали, обичаи на българската национална обредност. |
Повишаване на родителската компетентност и усъвършенстване на родителски умения. |
Подобряване на възпитателните техники за повишаване мотивацията на децата. |
Запознаване с български научни, културни и спортни постижения като част от световното наследство. |
Повишаване на педагогическата компетентност на непедагогическия персонал. |
Поставяне на акцент върху доверителните отношения между учител и дете. |
Формиране на патриотични чувства, свързани с принадлежността към българската нация и държава. |
Включване на семействата в създаване на подходяща среда в детската градина. |
Работа върху формиране на асертивни и сензитивни умения, умения за работа в екип. |
Формиране на национално самосъзнание, национална идентичност, национално самочувствие, национална гордост, национално достойнство. |
Поощряване на доброволчеството и съвместите дейности. |
Прилагане на възпитателни техники за формиране на адекватна самооценка, самоопределяне и идентичност. |
Стимулиране участието в дейности, свързани с почитане на българската история, култура и образование. |
Повишаване ролята на Обществения съвет за провеждане на възпитателната работа в детската градина. |
Подобряване прилагането на възпитателни техники за повишаване на мотивацията за усвояване на нови знания. |
Формиране на позитивно отношение към историята на българската нация. |
Приемане на общи цели от институцията и семейството. |
Стимулиране на творческия потенциал. |
|
|
Създаване и развитие на партньорство и сътрудничество от ДГ „Светулка“ и други заинтересовани институции и организации, осъществяващи възпитателна работа в областта на здравето, спорта, културата и социалното включване.
|
VII. ПАРТНЬОРИ
Възпитанието като стратегически общонационален приоритет изисква
консолидиране усилията на различни институции, организации, ведомства при отчитане интересите на децата, актуалните потребности на съвременното българско общество и държава, глобалните предизвикателства и условията за развитието на страната.
Основен фактор в изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в образователните институции e партньорството между педагогическите екипи и всички заинтересовани страни за реализиране на националната политика в това отношение.
VIII. ФИНАНСИРАНЕ НА СТРАТЕГИЯТА
ДГ №7 „Светулка“ е общинска институция и основен източник на e делегиран бюджет. Могат да се използват възможности на програмно финансиране на политики и дейности по национални програми. Други източници могат да бъдат спонсорство, дарения средства и др.